Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

استاندارد و روش های بازرسی جوش

الزامات تست جوش

همانطور که در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان و در آیین نامه ۲۸۰۰، الزامات مورد نیاز جهت ساخت سازه فلزی به وضوح آمده است، از جمله استفاده از کارگاه های ساخت جهت ساخت سازه فلزی، استفاده از جوشکار ماهر، آزمایشهای ظاهری تست جوش، آزمایشهای داخلی، آلتراسونیک (UT) و رادیوگرافی (RT) برای کنترل اتصالات جوشی لازم است.

لذا امکان دست یابی به یک جوش ایده آل و خوب با خواص مکانیکی و مهندسی مورد انتظار( با استحکام مطلوب) دست یافتنی نیست، مگر با رعایت الزامات آیین نامه ای و استانداردی مربوطه (نظیر ابعاد، اندازه و سالم بودن ظاهری و داخلی آن). این الزامات تنها از طریق بازرسی، کنترل و ازمایش، از شروع برقراری اولین قوس تا انتهای عملیات جوشکاری بر اساس آیین نامه هایی نظیر انجمن جوش امریکا و آیین نامه سازمان نظام مهندسی ساختمانی ایران باشد.

با توجه به اینکه ساختمان ها با سازه های فولادی بخش قابل توجهی از ساخت و ساز در ایران و در استان بوشهر را تشکیل می دهد و بر اساس اماری که از ابتدای سال ۱۳۹۰ داریم ۲۰ درصد از سازه هایی که از طرف شهرداری شهرستان بوشهر پروانه ساخت اخذ کرده اند، سازه های فلزی می باشند و سهم بزرگی از مشکلات حین اجرا و عوامل تضعیف استحکام سازه ساختمانها به این فرایند بسیار مهم و صنعتی جوشکاری بر می گردد.

لذا امروزه جوشکاری به عنوان مهمترین مسئله در اتصالات جوشی در اجرای یک ساختمان در کشور مورد بحث و تفسیر قرار گرفته است. بر اساس نتایج که الزام بر اجرای ازمون تعیین صلاحیت جوشکار، انجام و استفاده از روش های مختلف کنترل کیفیت و تست جوش (NDT) بر روی اتصالات جوشکاری سازه های فلزی ساختمان می باشد، در این پروژه ما یک جامعه آماری از ۱۰ ساختمان فلزی را بر اساس چک لیست نظارت بر عملیات جوشکاری بر اساس جدول (۱) و (۲) بررسی کردیم و ۵۰ درصد از اتصالات جوشی این سازه ها را بر این اساس تکمیل کردیم آماری را به صورت میانگین در جداول (۱) و (۲) قرار دادیم و به نتایجی رسیدیم که به بررسی آن ها می پردازیم.

جدول(1) چک لیست نظارت بر عملیات جوشکاری RAG_NDT_021

جدول(2) چک لیست نظارت بر عملیات جوشکاری RAG_NDT_021

براساس نتایج بدست آمده در جدول (۱) و جدول (۲) دریافتیم که ۸۴ درصد از این جوش ها به حداقل استاندارد های لازم نرسیده اند پس بر این نتایج باید دقت بیشتری بر این جوش ها داشت تا شاهد فجایع بیشتری نگردیم. از آن جایی که بوشهر بر روی خط زلزله قطر و فارس قرار گرفته توجه به این موضوع بسیار مهم است.

اهداف کلی دست یابی به یک اتصال دائم جوشی ایده آل و خوب که توسط آیین نامه های مختلف جوشکاری ترسیم و پیشنهاد شده است و جهت دست یابی به آن عوامل نظارتی و کنترلی باید باشد ذر ذیل آمده است.

تست جوش

اقدامات و بازرسی قبل از جوشکاری

کنترل تایید صلاحیتهای پیمانکار، جوشکار، متریال های پایه و جوشکاری تهیه شده، دستگاههای جوشکاری و غیره.

  اقدامات و بازرسی حین جوشکاری

 کنترل مجدد گواهی نامه های متریال جوش، جوشکار (جهت جلوگیری از هر نوع جایگزینی) کنترل فرایند اجرای عملیات جوشکاری با دستورالعملهای جوشی و غیره.

 اقدامات و بازرسی پس از جوشکاری:

بازرسی و انجام آزمایشهای غیر مخرب (NDT) پس از جوشکاری (تست ابعادی، تست التراسونیک، رادیوگرافی، مایعات نافذ و …)

چک لیستی که در حین مراحل بازرسی و نظارت بر اجرای عملیات جوشکاری کنترل می شوند به صورت زیر است:

 •   فرآیندهای جوشکاری
 •  نوع الکترود
 •  نواع اتصالات جوشی بکار گرفته شده در سازه های فلزی
 •  مقررات عمومی و اجباری اتصالات جوشی
 •  علایم قراردادی برای نمایش جوش در نقشه طراحی
 •  اثرات رطوبت / خوردگی و شرایط جوی
 •  شرایط مکانی جهت فرآوری و تجهیزات تولید
 •  ویژگی های تولید جهت فصول مختلف سال
 •  تفاوت تولید با توجه به جوش های غیر استاندارد با جوش های استاندارد شده
 •  شرایط و چگونگی تهیه جوش جهت تولید و افزایش کیفیت و مرغوبيت جوش
 •  چگونگی نمونه برداری جهت آزمون
 •  شرایط آزمون مشخصات دستگاه ها جهت آزمون های استاندارد برای بالاتر بردن کیفیت جوش ها.

منبع: پایگاه نشریات تخصصی Magiran

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.