Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دستگاه  تست التراسونیک بتن چیست؟

دستگاه های تست التراسونیک بتن تنوع زیادی از نظر ظاهری دارند اما همه از یک روند مشخص تبعیت می کنند .

بسیاری از دستگاهای نسل جدید از یک بدنه اصلی که تولید کننده امواج فراصوت است و یک گوشی پیزو الکتریک که هم فرستنده امواج است و هم قابلیت دریافت امواج را دارد تشکیل می شود .این نوع دستگاه ها بسیار کوچک هستند و قابلیت حمل آسانی دارند.بعضی از این نوع از دستگاه های اولتراسونیک ضد آب نیز می باشند و برای تجهیزات زیر آب مناسب هستند.نوع دیگری از دستگاه التراسونیک که شامل دو گوشی که یکی از آنها فرستنده امواج و دیگری گیرنده امواج است نیز وجود دارد.

بسیاری از دستگاه های رایج در مراکز آموزشی و تحقیقاتی از این قبیل می باشد .

این دو گوشی به بدنه اصلی دستگاه متصل می شود که ورود و خروج امواج قابل کنترل و مشاهده است .

برخی از دستگاه ها قابلیت حمل دارند و می توان از آنها در بسیاری از آزمایشات استفاده کرد.این دستگاه ها دارای باطری داخلی هستند که قابلیت ذخیره برق را دارند و پس اینکه کاملا شارژ شوند به راحتی می توان از آنها در هر مکانی استفاده کرد.

دسته ای دیگر از این دستگاه ها صرفا در محیط آزمایشگاه قابل استفاده می باشند و قابلیت حمل ندارند.

در این میان برخی از دستگاه ها دارای صفحه نمایش هستند و قادر به نشان دادن شکل موج می باشند و با تحلیل شکل موج دریافتی می توان به خصوصیات مواد پی برد .برخی دیگر از دستگاه ها دارای صفحه نمایش کوچکی است که قادر به نمایش اعداد می باشد و خروجی را با کمیت های عددی معرفی می کند .با پیشرفت تکنولوژی ساخت این نوع از دستگاه ها زمینه جدیدی برای رشد آزمایش اولتراسونیک فراهم کرده است . از این رو در بسیاری از صنایع مهم از قبیل ساخت و تولید قطعات خاص و حساس صنعتی ، هواپیماسازی ، ساخت راکتور هسته ای و بسیاری از صنایع تولیدی به منظور کنترل کیفیت تولیدات از آزمایش اولتراسونیک بهره می برند.

اجزای دستگاه اولتراسونیک :

در این قسمت به شرح کامل دستگاه التراسونیک بتن و ملحقات آن می پردازیم.

 ۱- بدنه اصلی:

این دستگاه شامل یک بدنه اصلی است که تولید کننده و تنظیم کننده ولتاژ ورودی ، تنظیم دقت اعداد نمایشگر خروجی و کالیبره کردن دستگاه توسط کلید های تعبیه شده در این بدنه است.

گوشی های فرستنده و گیرنده امواج توسط کابل هایی به این بدنه اصلی متصل می شوند.

2- تنظیم ولتاژ:

در پشت بدنه اصلی دستگاه کلیدی قرار دارد که می توان با تنظیم آن میزان ولتاژ دستگاه را تنظیم کرد.

این امر سبب می شود تا هنگامی که از باطری دستگاه استفاده می کنیم و در محل آزمایش اتصال دستگاه به برق میسر نیست بتوانیم مدت زمان بیشتری از دستگاه استفاده نماییم

3- کلید (power) دستگاه :

در قسمت جلوی دستگاه کلید سه حالته ای وجود دارد .

با استفاده از این کلید سه حالته می توان دستگاه را خاموش یا روشن کنیم و یا از باطری دستگاه استفاده نماییم.هنگامی که خط سفید رنگ کلید مذکور روی OFF قرار داشته باشد ، دستگاه خاموش است . برای روشن کردن دستگاه کافیست کلید را به آرامی به سمت راست بچرخانیم و خط سفید نشانه گر را روی علامت ON قرار دهیم . در این هنگام اگر دستگاه به برق متصل باشد و یا باطری آن شارژ شده باشد روشن می شود.برای استفاده سیار از دستگاه در صورتی که استفاده از منبع برق میسر نباشد باید باطری داخلی دستگاه به اندازه کافی برق ذخیره کند .برای این منظور کافیست پس از اتصال دستگاه به برق کلید سه حالته را بار دیگر بچرخانیم و روی قسمت CHARGE قرار دهیم .

4- کلید تنظیم دقت خروجی :

همانطور که در تصویر مشاهده می شود کنار صفحه نمایش کلید دو حالته ایی وجود دارد .

با استفاده از این کلید دقت خروجی دستگاه را می توان تا یک رقم اعشار افزایش داد .

5- کلید تنظیم امواج :

در مجاورت صفحه نمایش کلیدی با رنگ قرمز وجود دارد با استفاده از این کلید میتوان امواج دستگاه را تنظیم کرد .با توجه به این خاصیت می شود دستگاه را کالیبره نمود که باعث افزایش دقت دستگاه و استفاده بهینه از ولتاژ ورودی و امواج تولید شده می شود .

6-  گوشی های دستگاه :

در میان وسایل دستگاه چند جفت گوشی با فرکانس های متفاوت وجود دارد .

با استفاده از این گوشی ها می توان فرکانس امواج را تنظیم نمود و بنا به تشخیص کاربر بسته به حساسیت عضو مورد آزمایش فرکانس امواج را با استفاده از این گوشی ها تغییر می دهیم.برای تماس کامل گوشی ها با بدنه عضو مورد آزمایش ، باید از وازلین جامد (گریس) استفاده کنیم . کف گوشی ها را آغشته به گریس کرده و روی سطح مورد نظر می چسبانیم.

7- کالیبره نمودن دستگاه:

این دستگاه قبل از استفاده نیاز به تثبیت امواج و کالیبره کردن دارد .

لذا برای این کار در بین ملحقات دستگاه قطعه ای استوانه ای وجود دارد.

روی این استوانه عدد 25.1 حک شده است. برای کالیبره کردن دستگاه کافیست این قطعه را بین فرستنده و گیرنده قرار دهیم و توسط کلید تنظیم امواج که قبلا گفته شد عدد نمایشگر را به  برسانیم . هنگامی که عدد مذکور مشاهده شد دستگاه کالیبره و قابل استفاده می باشد .

منبع: پایگاه علمی و پژوهشی سیویلیکا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شش =

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.