Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

14 کاربرد تست غیرمخرب در بازرسی فنی

امروزه در رده جهانی برای افزایش بهره وری و ارتقاء کیفیت به منظور پویا کردن صنعت و بکار گیری فناوری های پیشرفته، راه حل های مفید بازرسی به روش تست غیر مخرب (NDT) ارائه شده است.

این راه حل های بازرسی در محصولی نیمه تمام تا محصولی کامل را شامل می شود.

1- چرخ های ریخته ای الومینیومی:

چرخ های الومینیومی به عنوان قطعات حائز اهمیت از نظر ایمنی نیاز به بازرسی غیر مخرب (NDT) دارند.

این قطعات را می توان با استفاده از خط تمام خودکار بازرسی اشعه ایکس، بازرسی نمود.

2- تشخیص اندازه اجسام پیچیده:

با استفاده از اندازه شناسی سه بعدی با توموگرافی کامپیوتری دقیق،

می توان اندازه های داخلی جسم پیچیده را بطور غیرمخرب انجام داد.

3-کنترل کیفیت و خدمات پشتیبانی:

بررسی های خوردگی، نمونه ای از کاربردهای گسترده بروسکوپ های ویدیویی است.

بروسکوپ ها با قطر فوق العاده کوچک و طول کابل مشخص در دسترس هستند

تا برای دیدن و بازرسی داخل قطعه (بدون آن که نیاز به پیاده کردن قطعات باشد) مورد استفاده قرار گیرند.

4- تنش پسماند در قطعات حساس موتور:

برای کمک به تأمین کیفیت بالا برای محصولات تأمین شده و محصولات نهایی، می توان از سیستم های اشعه ایکس تحلیلی، برای تحلیل تنش پسماند استفاده نمود. حوزه های کاربرد تحلیل تنش پسماند با اشعه ایکس شامل تولید سری، بهینه سازی و توسعه اجزاء، همچنین آنالیز خسارت برای ارزیابی تأمین کنندگان می باشد.

5- اجزاء الکترونیکی:

برای تحلیل شکست و تضمین کیفیت اجزاء الکترونیکی اتومبیل، از فناوری اشعه ایکس میکروفوکوس استفاده می شود.

خرابی اجزای الکترونیکی در صنعت خودرو اغلب موجب بازدهی نامناسب آنها می شود.

6- حوزه نفت و گاز:

فناوری های نوین بازرسی غیر مخرب (NDT)، همه نیازهای بازرسی حوزه نفت و گاز را برآورده می سازند و ضمن بهبود بهره وری و رعایت موارد ایمنی، چالش های این حوزه را حل و فصل می کنند.

7- خطوط لوله های زیر دریایی:

برای ارزیابی یکپارچگی حین بهره برداری لوله ها و رایزرها در خطوط لوله زیر دریایی، از دستگاه های رادیوگرافی، جریان گردابی و فراصوتی یا التراسونیک استفاده می شود.

8- خط لوله انتقال:

خط لوله انتقال از بالادست تا پایین دست، به محدوده ای از آزمایش و بازرسی محصولات (از لوله سازی تا احداث خط لوله) نیاز دارد تا کیفیت مواد و جوش مورد ارزیابی قرار گیرد. برای این کار، راه حل های آلتراسوینک  و اشعه ایکس سیار دیجیتال و یا فیلمی خودکار پیش بینی شده است. برای بازرسی غیر مخرب (NDT) هنگام بهره برداری، پایش پیوسته با دستگاه های التراسونیک و بازرسی چشمی از راه دور ارائه شده است.

9- صنعت پتروشیمی:

تعمیر و نگهداری و مدیریت فرآیند برای بهینه کردن عملیات با رعایت موارد ایمنی در واحدهای پتروشیمی، نیاز ضروری به بازرسی غیر مخرب (NDT) و بازرسی فنی دارند. پایش خوردگی دمای بالا در موقعیت های حساس و لوله کشی ها، مخازن تحت فشار و بازرسی تجهیزات دوار با استفاده از روش های التراسونیک، بازرسی چشمی از راه دور، جریان گردابی، رادیوگرافی دیجیتال و اشعه ایکس انجام می شود.

10- حوزه تولید برق:

حوزه تولید برق برای کاربردهای کلیدی انتقال و توزیع انرژی فسیلی، هسته ای و تجدیدپذیر به آزمایش های غیر مخرب نیاز دارد. راه حل های بازرسی غیر مخرب (NDT) و خدمات پشتیبانی با فناوری پیشرفته و مطمئن، به فعالان حوزه تولید برق کمک می کند که بازدهی را به حداکثر برسانند، اتلاف زمان را کاهش دهند و بهره وری را با یکپارچگی مستمر، افزایش دهند.

11- حوزه زیرساخت های دولتی و عمومی:

برای کمک به نگهداری زیرساخت های عظیم کشوری، استانی یا شهری و نیازهای امنیتی بسیار تخصصی، از فناوری ها و ابزارهای غیرمخرب پیشرفته استفاده می شود.در تصویرسازی غیرمخرب پیشرفته، طیف وسیعی از توانمندی ها ارائه شده است که به دولت ها در شناسایی و سنجیدن سریع مسائل کمک می کند. این فناوری های پیشرفته غیر مخرب، در محدوده وسیعی از مرزها تا ساختمان ها و پل ها و پژوهش های زیست فناوری کاربرد دارند.

12- حوزه نظامی:

سلاح های گرم، توپ ها و خمپاره اندازها، هم قبل از استفاده و هم بعد از استفاده مکرر در میدان، به طور روتین و با استفاده از فناوری های بازرسی چشمی از راه دور، اشعه ایکس دیجیتال، جریان گردابی و التراسونیک بازرسی می شوند.انواع دیگر سلاح های سنگین نظامی مانند تانک ها و زره پوش ها نیز برای بررسی یکپارچگی و مناسب بودن برای سرویس، بازرسی می شوند.برای بازرسی غیر مخرب (NDT) تجهیزات الکترونیکی با قابلیت اعتماد بالای سامانه های پروازی، سلاح های پیشرفته و سامانه های نشانه گیری، از اشعه ایکس میکروفوکوس دو بعدی و سه بعدی استفاده می شود.

13- حوزه پژوهش ها و فناوری های پیشرفته:

با توموگرافی کامپیوتری، اطلاعات دقیقی درباره یکپارپگی، شکل و هندسه جسم، چه بیرونی و چه داخلی به دست می آید.

این فناوری با ترکیب راه حل های اندازه گیری و بازرسی، به تحقیق و توسعه سرعت می بخشد و وقت تلف شده را کاهش می دهد.

14- تأسیسات بندری و فرودگاهی:

در فرودگاه ها برای بررسی بسته های مشکوک از تجهیزات اشعه ایکس دیجیتالی قابل حمل با کارکرد آسان و سریع استفاده می شود. برای بازرسی داخل حفره ها و بسته بندی ها و آشکارسازی کالای قاچاق و سایر فعالیت های غیر قانونی از تجهیزات بازرسی چشمی از راه دور استفاده می شود.

منبع: پایگاه نشریات تخصصی Magiran

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − یک =

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.