Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

7 دستورالعمل ایمنی در تست مایعات نافذ

بازرسی و تحلیل علائم

باید توجه داشت که عملیات تست مایع نافذ باید بعد از گذشت زمان معین (معمولا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه) انجام شود تا از خروج کامل مایع نافذ از درزها توسط ظاهر کننده اطمینان حاصل شود. در نتیجه رنگ بر روی سطح پس می زند.

بنابراین به وسیله بازرسی چشمی تحت نور سفید (در صورتی که از مایع نافذ مرئی) و یا نور ماوراء بنفش (در صورت استفاده از مایع نافذ فلورسنت) می توان نشانه های رنگی ایجاد شده را مشاهده کرد و محل عیوب و ترکها را مشخص کرد.

در ضمن باید توجه داشت کمینه (حداقل) شدت نور برای بازرسی 350 لوکس بر متر مربع پیشنهاد شده است. حداکثر شدت نور مجاز برای بازرسی های بحرانی 30 لوکس بر متر مربع است. شدت نور فرابنش دست کم باید 800 روی سطح مورد بازرسی باشد.

کاربردهای آزمایشات مایع نافذ

روش تست مایع نافذ به دلیل سادگی و عدم محدودیت آن از لحاظ جنسی و شکل هندسی قطعه کاربرد گسترده ای دارد. این روش به عنوان کنترل کیفیت محصولات در فرآیند تولید ، در تعمیر و نگهداری منظم سرویس ، جهت عیب یابی سطوح از لحاظ حفظ نکات ایمنی توسط مصرف کنندگان به کار می رود.

استاندارد رد و پذیرش

استانداردهای رد یا پذیرش برای تست مایعات نافذ، غالباً برای هر قطعه مجزا یا گروهی از قطعات توسط طراح تعیین می گردند در اکثر موارد، استانداردهای پذیرش و رد بر مبنای تجربه با تولیدات مشابه قرار دارند و عامل اصلی در اینجا درجه پیوستگی مورد نیاز می باشد.

از یک سو، برای برخی تولیدات غیر حساس استاندارد ممکن است وجود انواع مشخصی از ناپیوستگی ها را در سرتا سر قطعه کار یا در برخی مناطق معین، مجاز بشمارد. بازرسی در خصوص تولیدات غیر حساس، تنها بر مبنای نمونه گیری صورت می پذیرد ولی در تولیدات حساس همه قطعات تولیدی تحت بازرسی قرار می گیرند.

دستورالعملهای ایمنی کار با مواد تست مایعات نافذ

کار با مواد شیمیایی همواره دارای خطرات بالقوه ای است که می تواند باعث ایجاد حادثه برای کاربر، محیط کار و یا افراد موجود در محل گردد. گاهی دامنه آسیب برخی از مواد شیمیایی، به حدی گسترده می شود که می تواند یک منطقه را تحت الشعاع قرار داده و حتی باعث ایجاد خطرات زیست محیطی گردد.

این مواد نوعاً حاوی کلرواتيلن، تری کلرواتان، متيل کلروفرم، پرکلرواتیلن، استن یا مواد فرار حاصل از تقطیر نفت خام می باشند. مواد ذکر شده اکثراً سمی یا قابل اشتعال (یا هر دو) هستند. در تمام شناسه های ایمنی مواد که توسط سازنده تهیه می شوند، اقدامات احتیاطی زیر که در زمینه ایمنی و سلامتی می باشند، توصیه شده و باید به دقت رعایت شوند:

1- مواد قابل اشتعال را از حرارت، قوس و شعله دور نمایید. در محل کار سیگار نکشید. ظروف یا محفظه هایی با درجه حرارت بالاتر از 120درجه سانتیگراد (48 درجه فارنهایت) را سوراخ نکنید، نسوزانید یا تحت فشار ذخیره ننمایید.

این احتمال وجود دارد که قوطی های حاوی مخلوط گاز و هوا در درجه حرارتهای بالاتر از  130 درجه سانتیگراد (54 درجه فارنهایت) ترکیده (یا دچار پارگی شده) و مایعات قابل اشتعال به بیرون پاشیده شوند.

2- مواد شیمیایی را تنها در مناطق دارای تهویه مناسب استفاده نمایید. از تنفس مخلوطهای گازی یا بخارات شیمیایی به شدت خودداری نمایید. استنشاق این بخارات ممکن است سبب سرگیجه و حالت تهوع شوند زمانی که فردی بر اثر تنفس دود و گاز دچار مشکل گردید، او را به هوای تازه منتقل نمایید.

3- در صورت قورت دادن حلال یا یک ماده شیمیایی دیگر، خود را وادار به استفراغ ننمایید. در تمام حالات، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

4- در تمام اوقات کار از عینک های محافظ مناسب استفاده نمایید. اگر یک ذره شیمیایی یا هر جسم خارجی وارد چشم شد، سریعا آن را با آب شستشو دهید.

5- از تماس های مکرر یا طولانی مدت پوست با حلال ها و سایر مواد تست جلوگیری کنید. بعد از تماس، نواحی تماس یافته را سریعاً شستشو داده و از لوسیون های تسکین دهنده درد استفاده نمایید.

6- کلیه ظروف حاوی مواد شیمیایی موجود در محل کار را به جهت داشتن برچسبهای مشخص با ذکر نام مواد تشکیل دهنده مورد بازرسی قرار دهید.هیچگاه از ماده شیمیایی داخل یک ظرف بدون نام و برچسب استفاده نکنید.

7  مواد تولیدی ارسالی از تولید کنندگان مختلف را در داخل یک ظرف با هم مخلوط ننمایید.

منبع: پایگاه نشریات علمی و پژوهشی سیویلیکا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.