تجهیزات تست بازرسی فیزیکی
بازرسی معمولاً یک معاینه ی سازمان یافته و یا یک ارزیابی رسمی است. در فعالیت های مهندسی بازرسی شامل اندازه گیری ها، تست ها، و وسایل سنجشی است که مربوط به ویژگی های خاص و یا فعالیت خاصی هستند. معمولاً نتایج با یکسری الزامات و استاندارد های خاصی، ، مقایسه می شوند تا مشخص شود که شیئ و یا فعالیت مورد بررسی با اهداف مورد نظر هم راستا است یا خیر، این کار اغلب با یک روند بازرسی استاندارد انجام می شود تا به ما اطمینان دهد که بررسی های مداوم صورت می گیرند. بازرسی ها معمولاً غیر مخرب اند.

بازرسی ها ممکن است دیداری و یا با استفاده از تکنولوژی های حسی مثل تست های اولتراسونیک باشد، و یا بازرسی هایی که به صورت حضور فیزیکی مستقیم و یا از راه دور انجام شود مثل بازرسی های دیداری از راه دور، و یا بازرسی های دستی و یا اتوماتیک صورت گیرد مثل بازرسی چشمی اتوماتیک. اندازه گیری های چشمی غیر تماسی و تصویر سنجی به روش های رایج ان تی دی برای بازرسی قسمت های تولید شده و بهینه سازی طراحی تبدیل شده اند.

مطالعه ی مروری دولت اسکاتلند در سال ۲۰۰۷، در رابطه با بررسی دقیق خدمات اجتماعی ( مطالعه ی مروری کررار) بازرسی خدمات اجتماعی را به این صورت توصیف کرد:« بررسی دقیق متناوب از یک سری خدمات خاص، برای اینکه ببینیم آیا استاندارد های محلی و ملی، الزامات حرفه ای و قانونی و نیازمندی های افرادی که از این خدمات استفاده می کنند رعایت می شوند یا خیر.

معمولاً بازرسی های غافلگیر کننده نسبت به بازرسی های از قبل اعلام شده نتایج متفاوتی دارند. رهبرانی که میخواهند بدانند که سایر افراد در مجموعه آنها چگونه کار می کنند و مستقیماً ببینند چه اتفاقی می افتد، می توانند بدون اخطار قبلی سرکشی کنند. اگر از قبل در مورد بازرسی اطلاع رسانی شود ممکن است به افراد فرصت پوشاندن و یا تصحیح اشتباهات داده شود. این اتفاق می تواند منجر به یافته های گمراه کننده و غیر دقیق شود. به همین دلیل نسبت به بازرسی از قبل اطلاع رسانی شده، یک بازرسی غافلگیر کننده تصویر بهتری از وضعیت معمول شیئ و یا فرآیند مورد بررسی به بازرس می دهد. همچنین باعث بهبود اطمینان حاصل از فرآیند بازرسی می شود.
بازرسی در تولید
بازرسی و یا کنترل کیفی حین فرآیند، یک بخش ضروری در تولید است. ویژگی خاص یک محصول یا فرآیند و مقایسه ی آن ها با یک سری الزامات خاص تا ببینیم که آیا این الزامات برای هر ویژگی رعایت می شوند یا خیر. مثال های رایج از بازرسی توسط اندازه گیری و یا وسایل سنجش مثل: استفاده از کولیس یا میکرومتر برای مشخص کردن اینکه یک قسمت تولید شده در محدوده ی تحمل ابعادی در طرحی که برای آن قسمت تهیه شده قرار میگیرد که در نتیجه استفاده شود.

طراحی برای بازرسی مفهومی است که باید تکمیل کننده ی طراحی برای تولید و طراحی برای سر هم بندی باشد تا هزینه های تولیدی محصول را کاهش و کاربردی بودن تولید را افزایش دهد.

تصویر سنجی با استفاده از دوربین ویدئوبروسکوپ، یک شیوه مدرن برای بازرسی دیداری است، که دارای دقت بالا و قابلیت ردیابی برای صنایع مختلف است. سیستم قابل حمل ۳ بعدی یک دستگاه اندازه گیری دیداری مختصاتی چند کاره با طیف وسیعی از قابلیت ها است. اندازه گیری های نقطه ای با دقت بالا را می توان مستقیماً به مدل های CAD ، هندسی و یا کشیدنی تبدیل کرد.

بازرسی فیزیکی برای هر بازرسی نظارتی فنی که به صورت اقدام متقابل صورت می گیرد ضروری است. در بیشتر موارد میکروفون های مخفی الکترونیکی یا دستگاه های شنودی که کشف می شوند در معرض دید قرار نمی گیرند. به همین دلیل، برای پیدا کردن و برداشتن دستگاه ممکن است ابزار بیشتری مورد نیاز باشد.

دستگاه های ممکن است بالای کاشی های سقفی، پشت دیوار ها، داخل محفظه ها یا اثاثیه ی خانه، درون دیگر وسایل الکترونیکی و یا متصل به وسیله های نقلیه باشند. ممکن است برای تکمیل بازرسی اشیئائی شامل بورسکوپ، نورپردازی و سایر وسائل مورد نیاز باشند.

هدف بازرسی فهمیدن این است که آیا وسایل کار، قابل استفاده، تنظیم و نگه داری به صورت امن هستند، و همچنین شناسایی و رفع فرسودگی ها قبل از اینکه به خطری برای سلامت و امنیت تبدیل شوند. برای اطمینان از امنیت تمام وسایل کار نیاز به بازرسی رسمی نیست و در بیشتر موارد یک بررسی دیداری سریع قبل از استفاده از دستگاه کفایت می کند. گرچه، برای تجهیزاتی که ممکن است در اثر نصب نادرست، نصب دوباره، فرسودگی و یا هر گونه مورد دیگر خطرات قابل توجهی برای سلامتی و امنیت بوجود بیاید، بازرسی ضروری است. نیاز به بازرسی و تناوب بازرسی ها را باید از طریق ارزیابی خطر مشخص کرد.
کارهایی که باید انجام دهید:
اگر ارزیابی خطر شما، برای یک دستگاه خطر قابل توجهی (مثلاً جراحت جدی) در اثر کار با آن و یا نصب دستگاه برای دیگران و کسانی که با آن کار می کنند مشخص می کند، باید آن دستگاه را بازرسی کنید. نتیجه ی بازرسی باید حد اقل تا بازرسی بعدی از آن دستگاه حفظ شود. ضبط نتایج نیاز نیست که به صورت نوشتاری باشد، اما اگر به شکلی دیگر (مثلاً روی یک کامپیوتر) نگه داری می شود، باید با امنیت حفظ شود و در هنگام درخواست هر مسئول بالا رده ای قابل دسترسی باشد.

وسایلی که نیاز یه بازرسی دارند، تا زمانی که بازرسی آنها صورت نگرفته نباید استفاده شوند. جاهایی که بازرسی ها را متوجه نمی شوید و یا بازرسی ها توسط دیگران (مثلاً یک شرکت کرایه ای) انجام می شوند، باید همراه با نشانه هایی فیزیکی از آخرین بازرسی باشند، مثل گزارش بازرسی، یا برای تحهیزات کوچکتر استفاده از برچسب ها، کدبندی رنگی و یا سیستم های برچسب گذاری استفاده شود.
چیزهایی که باید بدانید:
قانون «مقررات استفاده و فراهم کردن تجهیزات» شرایطی را که برای اطمینان از امنیت و سلامت نیاز به بازرسی است را مشخص می کند.
• جایی که امنیت تجهیزات کار به شرایط نصب بستگی دارد، باید بعد از نصب،قبل از اولین استفاده و بعد از سر هم کردن در محل جدید بازرسی شود.

• در مقاطع مناسب، زمانهایی که تجهیزات کار در معرض شرایط ایحاد کننده ی فرسودگی که احتمال می رود باعث ایجاد شرایط خطرناک شوند.
• هر زمانی که شرایط استثنایی ( مثل تغییرات اصلی، آسیب های جدی که از آنها اطلاع دارید و یا به آنها مشکوکید، تغییرات اساسی در طرز استفاده) که باعث به خطر انداختن امنیت استفاده از وسائل می شوند، بوجود آمده باشند.
بازرس چه مواردی را باید تحت پوشش خود قرار دهد؟
این موارد به نوع تجهیزات، استفاده ی آن ها و شرایطی که در معرض آنها قرار گرفته اند بستگی دارد‌. این موارد را باید از طریق ارزیابی خطر مشخص کرد و توصیه های هر تولید کننده را کاملاً در نظر گرفت. مشورت های دیگران از جمله مجموعه های تجارتی و مشاوران و همچنین منابع دیگر مثل انتشارات مربوط به سلامت و امنیت نیز ممکن است مفید باشند.
در بازرسی باید روی بخش های مرتبط با امنیت که برای کار کردن امن با تجهیزات ضروری اند تمرکز شود، که این موضوع ممکن است نیازمند تست کردن و یا باز کردن دستگاه باشد. گرچه، ممکن است تمام ویژگی های یک دستگاه که از نظر امنیت حیاتی اند نیاز نباشد در مقاطع مشابه بازرسی شوند.

گستره ی یک بازرسی بر اساس آنچه در پایین آمده ممکن است متنوع باشد:

• بررسی سریع قبل از استفاده (مثلاً وضعیت کابل برق در ابزار برقی دستی، تست عملکرد ترمز ها، چراغ های وسیله های متحرک)
• بررسی های هفتگی ( مثلاً وجود محافظ ها، عملکرد دستگاه های ایمنی، فشار تایر ها و وضعیت پنجره ها، آینه ها و CCTV های وسیله های انتقال دهنده)
• بررسی های وسیع تر که هر چند ماه یکبار انجام می شوند ( مثلاً وضعیت کلی یک پله، بررسی نگهدارنده های ایمنی از نزدیک، تست دستگاه های قابل حمل)
معمولاً نیاز است که حتی برای ساده ترین بررسی های قبل از استفاده هم گزارش تهیه شود.

استفاده از چک لیست ها می تواند کمک کننده باشد اما این چک لیست ها و گزارش های تهیه شده باید با آن وسیله مورد نظر تطبیق داده شوند تا اینکه بتوانیم محدوده ی ضروریات امنیتی هر دستگاه را متناسب با خودش متوجه شویم تا بار مسئولیت زیاد نشود. بدست آوردن اطلاعات زیادی در دفعات بسیار می تواند منجر به مسئولیت زا شدن روند بازرسی همراه با خطر بوجود آمدن رویکرد سطحی «تیک زدن چند مربع» و حتی در بعضی موارد توقف تمام قعالیت های بازرسی شود. شما باید فقط مواردی را که برای امنیت ضروری هستند بررسی کنید.

تجهیزاتی که نیاز به بازرسی دارند، چه زمانی باید دوباره بازرسی شوند؟
تجهیزاتی که در معرض شرایط ایجاد کننده ی فرسودگی هستند و می توانند منجر به یک وضعیت خطرناک شوند باید در مقاطع مناسب و بعد از هر رویدادی که می تواند باعث به خطر افتادن امنیت آن شود بازرسی شوند. بسته به شرایط محیطی، تناوب بازرسی ممکن است متفاوت باشد (مثلاً تجهیزاتی که در معرض شرایط خشن محیط بیرون هستند احتمالاً نسبت به استفاده در محیط داخل بازرسی های بیشتری نیاز دارند)

تناوب بازرسی ها را باید از طریق ارزیابی خطر با در نظر گرفتن توصیه های تولید کننده، مشورت های صنعتی و تجربه ی خودتان مشخص کرد. مرور تناوب بازرسی ها با توجه به تجربه ی خودتان می تواند مناسب باشد. اگر که تاریخچه ی بازرسی نشان دهنده ی فرسودگی های قابل چشم پوشی است می توان فاصله ی بین بازرسی ها را افزایش داد، و یا جایی که تجربه نشان دهنده ی ضروری بودن بازرسی برای جلوگیری از آسیب است می توان این فاصله را کاهش داد.
چه کسی باید بازرسی تجهیزات را انجام دهد؟
هر کسی که تجربه و دانش کافی برای دانستن موارد زیر را داشته باشد می تواند تحهیزات را بازرسی کند:

به چه چیزی باید نگاه کرد؟
باید دنبال چه چیزی بود؟
در صورت پیدا کردن مشکل باید چه کاری انجام داد؟

با توجه به نوع تجهیزات و روش و جایی که استفاده می شود، سطح توانایی مورد نیاز برای بازرسی متفاوت است. نیاز نیست که ماهیت این بازرسی ها توسط افرادی که آن ها را به انجام می رسانند مشخص شود، البته در صورتی که فردی که اینها را مشخص می کند توانایی لازم را داشته باشد. اغلب می توان این کار را به شکل داخلی توسط کارکنان با تجربه با در نظر گرفتن موارد زیر انجام داد:

• پیشنهادات تولید کننده
• توصیه های صنعتی
• تجربه ی خود افراد از تجهیزات، کاربرد آنها، عوامل خاص محیط کاری و افراد استفاده کننده از تجهیزات
بازرسی ماشین آلات چیست؟
بازرسی ماشین آلات شامل سیستم های دستی، مکانیکی و کامپیوتری هستند که محصولات، بسته بندی ها و یا اجزاء بسته بندی را بازرسی می کنند تا از انطباق آنها با خصوصیات مورد نظر اطمینان حاصل شود.

انواع بازرسی کدامند؟
بازرسی های کیفی سه گانه:
• بازرسی پیش از تولید. در حین مرحله ی قبل از تولید، مواد خام قبل از ورود به تولید باید تست شوند.
• بازرسی در خط تولید. بازرسی های بیشتر باید در مراحل مختلف تولید انجام شوند.
• بازرسی نهایی
هدف از بازرسی چیست؟
بازرسی کردن به معنی معاینه ی دقیق است. هدف اصلی بازرسی برطرف کردن نیاز ها و خواسته های مشتریان است. هدف جلوگیری از جریان تولیدات ناقص در عملیات های متوالی و جلوگیری از ضرر زدن به شرکت است. بسیاری از ویژگی ها را نمی توان در مرحله ی نهایی بازرسی کرد.