فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

دوربین بازرسی ویدئو بروسکوپ Wi-Fi مدل HT-669

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

دوربین حرارتی یا ترموویژن HTI Thermovision HT 04

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ Extech مدل HDV640

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ TIME GROUP مدل TBS-2486

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ Time مدل TBS-2488

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ پرتابل اچ تی آی HTI HT 660 با کابل 3 متری

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ پرتابل اچ تی آی HTI HT-668

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ پیشرفته اکستچ مدل BR200 Extech

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ صنعتی المپیوس olympus مدل IPLEX FX

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ صنعتی مدل SZW601J

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ مدل CEM BS-280

فروش آنلاین ابزار و تجهيزات بازرسی چشمی VT

ویدئو بروسکوپ مدل CEM BS150

معرفی ویدئو بروسکوپ و ویدئوسکوپ

ویدئوبروسکوپ (برخی مواقع ویدئوسکوپ نیز نامیده می شود) از خیلی جهات مشابه فایبرسکوپ ها و بورسکوپ های عادی است. این دستگاه ها به تکنسین ها اجازه می دهند تا داخل مکان های دوردست را ببینند، در زمان و هزینه تعمیرات صرفه جویی کنند و می توانند انعطاف پذیریا صلب باشند. ویدئوبروسکوپ ها بدون استفاده از کابل های فیبر نوری یک تصویر ویدئویی را توسط سیم کشی داخلی از نوک نهایی به پایه دستگاه منتقل می کنند. نمایشگرهای LCD رایج ترین نمایشگرهای استفاده شده در این دستگاه ها هستند. کیفیت تصویر بهتر، ضبط تصویر و ویدئو و بیان واضح تصاویر جزء دلایلی هستند که تکنسین های بازرسی ترجیح می دهند تا از ویدئوبروسکوپ ها به جای فایبرسکوپ های انعطاف ناپذیر و صلب استفاده کنند.

بروسکوپ وسیله ای نوری متشکل از یک تیوب سخت یا انعطاف پذیر که دارای عدسی چشمی ای است که در یک انتهای آن تعبیه شده است. یک عدسی شئ یا دوربین در انتهای دیگر قرار گرفته شده که در بین آنها یک سیستم الکتریکی یا نوری قرار دارد. سیستم نوری در برخی نمونه ها به منظور حذف اشیاء دور، با رشته هایی نوری احاطه شده. یک تصویر داخلی از اشیاء حذف شده بوسیله عدسی شئ تشکیل شده که توسط عدسی چشمی بزرگنمایی می شود و به چشم بیننده منتقل می شود.
بروسکپ سخت یا انعطاف پذیر ممکن است با یک مانیتور تصویری یا ویدئویی تجهیز شده باشد.برای استفاده های پزشکی، وسایل مشابه آن، اندوسکپ نامیده میشوند.

موارد استفاده:

بورسکوپ ها و ویدئوبروسکوپ ها در تست بازرسی چشمی برای در بازرسی محل هایی استفاده میشوند که دسترسی وسایل دیگر به آنجا محدود یا مخرب باشد. همچنین برای فعالیت های زمان بر یا پر هزینه مورد استفاده قرار میگیرد. دستگاه های مشابه که برای استفاده داخل بدن انسان طراحی شده اند، اندوسکپ نامیده میشوند. بروسکوپ ها بیشتر در تکنیک های آزمایشی غیر مخرب برای شناسایی نقص ها و عیوب بکار میروند.

بورسکوپ ها معمولا در بازرسی ها ی چشمی موتور های هواپیماها، توربین های مبدل هوایی صنعتی، توربین های بخاری، موتور های دیزل و موتور خودروها و کامیون ها مورد استفاده قرار میگیرند. توربین های گازی و بخار به دلیل امینت و شرایط نگهداری، به توجه ویژه ای نیاز دارند. بازرسی موتور ها بوسیله بروسکوپ برای جلوگیری از تعمیرات غیرضروری که در توربین های بزرگ میتواند بسیار گران تمام شود، بکار میرود.

کاربرد های رایج دیگر شامل استفاده های قانونی در مراجع قضایی، ساختمان های تحقیقاتی و در اسلحه سازی ها به منظور بررسی کردن حفره های داخلی سلاح های گرم بکار میرود. در جنگ جهانی دوم، بورسکوپ های سخت عمدتا برای آزمودن حفرات داخلی سلاح های بزرگ برای یافتن نقص های سلاح استفاده می شد.

بروسکپ های دارای کابل انعطاف پذیر:

بروسکپ های با کابل انعطاف پذیر قدیمی رایج شامل یک دسته از رشته های نوری
بوده که تصویر را به دو بخش تقسیم میکردند. همچنین با نام فایبراسکوپ (fiberscope) شناخته میشوند که برای دسترسی به حفرات حوالی یک انحنا مورد استفاده قرار میگرفت. به عنوان مثال، در اتاقک های احتراق به منظور بررسی شرایط هوای فشرده شده درون ورودی ها، پره های توربین و درزگیری بدون پیاده کردن موتور. از معایب بروسکوپ های قدیمی میتوان به تداخل تصاویر جزئی شده ( پیکسل ها ) در پی هدایت کردن تصاویر رشته ای اشاره کرد.

کیفیت تصویر بورسکوپ انعطاف پذیر، بسیار متغیر است؛ که این موضوع به تعداد رشته ها و ساختار استفاده شده در هدایت کننده تصاویر رشته ای بستگی دارد. برای بروسکوپ های انعطاف پذیر، چرخش کابل، میزان چرخش، میدان دید و زوایای دید عدسی های شئ نیز مهم است.

محتوای فیبر موجود در رله انعطاف پذیر نیز برای ارائه بالاترین وضوح ممکن برای بیننده بسیار مهم است. کمترین مقدار ۱۰۰۰۰ پیکسل است در حالی که بهترین تصاویر با تعداد فیبرهای بیشتر در محدوده ۱۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ برای بروسکپ های با قطر بزرگتر بدست می آیند. مکان کنترل نور در انتهای لوله این امکان را برای کاربر بروسکوپ ایجاد می کند که بتواند وضوح تصاویر و فیلم ها را تا حد زیادی بهبود بخشد.

ویدئو بورسکوپ (Video borescopes):

ویدئو بورسکوپ یا بورسکوپ ویدئویی یا دوربین بازرسی ( inspection camera) مشابه بروسکوپ انعطاف پذیر است با این تفاوت که از یک دوربین فیلمبرداری کوچک در انتهای کابل انعطاف پذیر استفاده شده است. انتهای کابل ورودی شامل نوری است که امکان ضبط تصاویر ویدئویی یا عکس تجهیزات ، موتورها و سایر فضاهای تاریک را ممکن می سازد. یک نمایشگر در انتهای دیگر، نمای دوربین را نشان میدهد و در برخی مدل ها وضعیت دیدن تصاویر از طریق یک جوی استیک(joystick) یا دکمه کنترلی مشابه قابل تغییر است. از آنجا که یک فیبر نوری موج بر پیچیده در یک بروسکوپ قدیمی با یک کابل الکتریکی ارزان قیمت جایگزین می شود ، ویدئو بورسکوپ ها می توانند بسیار ارزان تر و طبیعتا رزولوشن بهتری (بسته به ویژگی های دوربین) داشته باشند. قیمت ویدئو بورسکوپ های پیشرفته بسته به تولید کننده ، ویژگی ها و مشخصات فنی می تواند از حدود ۸۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار باشد.

ویدئو بورسکوپ با کاربرد آسان و قابل استفاده با باتری، با نمایشگر ۳ اینچی LCD با ابعاد ۳۲۰×۲۴۰ پیکسل یا بالاتر ، در حدود سال ۲۰۱۲ توسط چندین تولید کننده عرضه شد. در مدل های بعدی برخی از ویژگی ها به عنوان مثال هزینه پایین تر، وضوح بهتر، روشنایی قابل تنظیم یا جایگزینی صفحه نمایش داخلی با اتصال به رایانه مانند یک کابل USB، بهبود یافته است.

بورسکوپ های سخت:

بورسکوپ های سخت مانند فایبرسکوپ ها هستند اما در مقایسه با بورسکوپ های انعطاف پذیر، تصویر بهتر با توجه به قیمت پایینتر ارائه می دهند. یکی از محدودیت های بورسکپ های سخت، این است که موارد قابل مشاهده توسط انها باید حتما در یک خط مستقیم باشند. بنابراین ، بورسکوپ های سخت برای کارهای خاصی مانند بازرسی سیلندر خودروها، انژکتورهای سوخت و بدنه های هیدرولیک چندگانه و اسلحه سازی مناسب تر هستند. معیارهای انتخاب یک بورسکوپ معمولاً، وضوح تصویر و دسترسی آسان است. برای ابزاری با کیفیت مشابه، بزرگترین بورسکوپ سختی که کاملا متناسب با سوراخ است، بهترین تصویر را ارائه میکند.

سیستم های نوری در بورسکپ های سخت می توانند ۳ نوع اساسی باشند: لنزهای میله ای هارولد هاپکینز، دوبلت های آکروماتیک و لنزهای میله ای با گرادیان داخلی. برای بورسکوپ هایی با قطر زیاد (بیش از ۱۲ میلی متر)، رله های دوبلت آکروماتیک بسیار خوب کار می کنند؛ اما با کوچک شدن قطر لوله بورسکوپ ، لنزهای میله هاپکینز و طرح های لنز میله گرادیان، تصاویر بهتری ارائه می دهند. برای بورسکوپ‌های سخت بسیار کوچک (کمتر از ۳ میلی متر)، رله های لنز گرادیان بهتر هستند.

مزایای ویدئو بروسکوپ های با رزولوشن بالا

رزولوشن HD ویدئو بروسکوپ های جدید به ما اجازه می دهد تا نقایص و عیوب را خیلی بهتر و دقیق تر اندازه گیری کنیم. اخیرا سازندگان بورسکوپ ها از ویدئو بروسکوپ های دارای رزولوشن بالای خود رونمایی کرده اند. درک مزایای این فناوری جدید و کاربرد آن در کارهای بازرسی فنی بسیار مهم است.

فناوری دوربین HD جدید باعث شده تا رزولوشن تصویر ویدئوبروسکوپ ها بهبود یابد. تصاویر حاصل از این دستگاه ها جزئیات بیشتری را نشان می دهند و ظاهر بهتری نیز دارند. پیکسل های بیشتر معادل با جزئیات بیشتر است. امروزه تولیدکنندگان ویدئوبروسکوپ ها روی محصولات خود برچسب HD می زنند بدون اینکه بدانند این اصطلاح در مقایسه با نسل های قبلی ویدئوبروسکوپ چه تفاوتی دارد. نسل آخر از ویدئوبروسکوپ ها دارای تصاویر با ماکزیمم 440 هزار پیکسل بودند. یک ویدئوبروسکوپ HD می تواند رزولوشن تصاویر را دو تا سه برابر بیشتر از نسل های قبلی ارائه دهد.

اما چه چیزی باعث می شود یک ویدئوبروسکوپ HD باشد؟ این اصلاح اولین بار در تلویزیون استفاده شد به نحوی که تلویزیون های با کیفیت 720p (HD استاندارد) یا 1080p (فول HD) معرفی شدند. اخیرا ویدئوبروسکوپ های دارای کیفیت 1024*768 (786432 پیکس) یا 1280*960 (1228800 پیکسل) معرفی شده اند. یک تصویر 786420 پیکسل دارای رزولوشنی معادل با دوبرابر ویدئوبروسکوپ های استاندارد است. هم چنین یک تصویر 1228800 پیکسل نسبت به تصاویر گرفته شده با ویدئوبروسکوپ های استاندارد دارای سه برابر رزولوشن بیشتر است. تصاویر 786432 پیکسل در ویدئوبروسکوپ ها تحت عنوان HD استاندارد شناخته می شود و تصاویر 1228800 پیکسل نیز معادل فول HD است.

مزایای ویدئوبروسکوپ های HD شامل رزولوشن تصویر بهتر، توانایی دیدن جزئیات بیشتر در فواصل بیشتر، شناسایی راحت تر نقص ها و ترک های ریز به همراه اندازه گیری دقیق تر نسبت به قبل است. ویدئوبروسکوپ های HD در زمان نیز صرفه جویی می کنند چون کار بازرسی و معاینه سریعتر از همیشه انجام خواهد گرفت و در عین حال نتایج دقیق تری نیز خواهیم گرفت. دقت نتایج این دستگاه ها نیز بسیار بهتر از مدل های قبل است.

رزولوشن تصویر به مدت یک دهه با ویدئوبروسکوپ های جدید پیشرفت چندانی نداشت. ویدئوبروسکوپ های HD و Full HD جدید تصاویری ارائه می دهند که سه برابر جزئیات بیشتری نسبت به قبل دارند. رزولوشن بهتر تصاویر به کاربر اجازه می دهد تا کوچک ترین نقص ها را سریع تر و راحت تر شناسایی کند. بازرسی توربین های گازی، بدنه هواپیما، لوله ها و غیره پیشرفت چشمگیری داشته است. رزولوشن بهتر به بازرسان اجازه می دهد تا نقص هایی را شناسایی کنند که قبلا امکان شناسایی آنها وجود نداشت. قابلیت شناسایی ریزترین ترک ها و نقص ها باعث شده تا استفاده از این دستگاه ها حیاتی تر و ضروری تر باشد.

اگر عیب خاصی در مورد بهبود رزولوشن تصاویر باشد آنست که شما جزئیات بیشتری را با کیفیت بهتر از قبل می بینید. کوچکترین نقص هر چقدر هم جزئی باشد باعث می شود تا مجبور شویم بازرسی دقیق و کامل انجام دهیم که در گذشته اینچنین نبود. نیاز به اندازه گیری سریع و دقیق نقایص از همیشه مهم تر خواهد شد. اندازه گیری ها به بازرسان اجازه می دهند تا تشخیص دهند که آیا یک نقص در محدوده قابل قبول است یا خیر.

رزولوشن HD جدید ویدئوبروسکوپ ها باعث می شود تا شناسایی نقص ها بسیار دقیق تر و مطمئن تر باشد. رزولوشن بیشتر باعث می شود تا اندازه گیری ها دقیق تر و راحت تر باشند. پیکسل های بیشتر باعث می شود تا دقت ویدئوبروسکوپ بهتر شود. یک ویدئوبروسکوپ HD استاندارد در مقایسه با ویدئوبروسکوپ های نسل قبل دارای دو برابر دقت بیشتر است در حالی که این حالت برای ویدئوبروسکوپ های Full HD سه برابر است.

از آنجایی که تولیدکنندگان بیشتری اقدام به معرفی ویدئوبروسکوپ های HD کرده اند، فهمیدن معنای واقعی این قابلیت در رزولوشن تصاویر بسیار مهم است. یک ویدئوبروسکوپ HD استاندارد نسبت به ویدئوبروسکوپ های نسل قدیمی پیشرفت زیادی کرده است در حالی که ویدئوبروسکوپ های Full HD پیشرفت به مراتب بیشتری داشته اند. استفاده از یک ویدئوبروسکوپ HD باعث می شود تا بازرسی بهتر انجام شود و نیاز به امنیت و اعتماد را در دنیای امروزی برآورده سازد.